آیین‌نامه ثبت‌نام در دوره راهنمایان طبیعت‌گردی (اکوتوریسم)

یار و همراه عزیز،
سلامی گرم از طرف تیم ابرسین
بسیار خوشحالیم از اینکه در طول این دوره، چند ماهی را باهم همسفر خواهیم بود و به این بهانه، لحظه­‌های بسیاری را، باهم زندگی خواهیم کرد.
ابرسین، خانه دوم شماست…
و هر گوشه از آن، بیدریغ به شما و همه کسانی تعلق دارد که با عشق، برای زندگی، برای طبیعت و برای ایجاد حال بهتر نسبت به همنوع، قدم برمی‌­دارند.
در این آیین‌­نامه باهم قـــوانین و شیوه رعـــایت اصول شرکت در دوره را مطالعه کرده و از همه شما دعـــوت می­‌کنیم در راستای ایجاد فضایی صمیمی و قانونمند، تک‌به‌تک، برای حضوری عمیق­‌تر، مسوولیت­‌پذیری، تعهــد و مشارکت بالاتر، محبت و همدلی، تمرینِ بخشیدن و بخشوده شدن، قدردانی از فرصت‌­ها و کمک به هم­‌تیمی برای استمرار در راه رسیدن به هدف، درکنارهم بمانیم که طبیعت؛ قاطعیت و تاب­آوری می­‌طلبد و بیش ازهمه:

به آگاهی رسیدن و آگاهی دادن.

الف مقررات عمومی ابرسین
1- لطفا قــوانین و عــرف حــاکم بر جــامعه را رعـــایت کرده و به اصــول حضــور در فــضاهای آمــوزشی اعــم از پوشش مناسب، رعــایت حـریم افراد، اصول رفتار اجتماعی، پرهیز از شوخی‌های نابه­‌جای قومیتی/جنسیتی/مذهبی و … احترام بگذارید.
2- رعایت احترام متقابل در ارتباط و برخورد با مدرسان و مسوولین موسسه الزامی است.
3- اصول نقد سازنده و گفتمان انتقادی را در ارتباط با دوستان، اساتید و مسوولین موسسه تمرین کنیم.
4- انتظار داریم نسبت به حضور به­‌موقع در کلاس‌­ها، متعهد باشید.
5- بردن خوراکی به داخل کلاس، ممنوع است.
6- استفاده از تلفن همراه به هر شکل در طی کلاس‌ پذیرفته نبوده و ممنوع است. لذا لطفا تلفن خود را در حین تدریس اساتید، خاموش و یا در حالت سکوت قرار دهید.

همان طور که صفای هر خانه، به صفای میزبان آن است؛
اینجا هم شما میزبان هستید و دارایی‌های ابرسین به شما هم تعلق دارد.
ابرسین نگاهی مسوولانه نسبت به شیوه استفاده از منابع و حفاظت از آن‌ها دارد.
خوشحال می‌­شویم همه ما نسبت به این موارد، متعهد و مسوول باشیم:

– جا نگذاشتن بطری آب، لیوان قهوه بیرون­‌بر و سایر نوشیدنی‌ها، دستمال کاغذی استفاده شده، ماسک، چک‌نویس، آدامس و …در فضای کلاس و زیر صندلی­‌ها
– عدم رها کردن زباله‌های تر در داخل سطل‌های کلاس
– ممنوعیت استعمال دخانیات در فضای موسسه و همچنین در سفرها و بازدیدهای دوره
– مشارکت در پذیرایی عصرانه
– مشارکت در چیدمان، راه اندازی کلاس،…

– رعایت مهربانانه در حفاظت از وسایل کمک آموزشی ابرسین:
* همه کتاب­‌ها و منابع داخل موسسه برای مطالعه و استفاده شما عزیزان است. این کتب، مجموعه­‌ شخصی است و با عشق و رنج فراوان، در طی سال‌ها جمع­‌آوری شده. لطفا نسبت به نحوه استفاده از آن‌ها، باز و بسته کردن، تمیز نگه داشتن،… دقت بفرمایید.
* کتب موسسه برای امانت دادن نیستند و امکانِ خارج کردن آن‌ها از مـوسسه نیست. اما شما می‌توانید با هماهنگی قبلی با موسسه، در زمان­‌های خلوت تشــریف بیاوردید و مطالعه کنید
* لطفا کتاب­‌ها را مجدد به مکان قبلی خود بازگردانید و در طبقات اشتباه رها نکنید
* فیگورین­‌ها، جمجمه‌­ها، نمونه‌­های آموزشی حیات­‌وحش،… فارغ از ارزش و قیمت بالای آن‌ها، درصورت آسیب به آن‌ها، در بسیاری موارد (به خاطر خاص بودن نمونه) امکان جایگزینی وجود ندارد. لطفا در زمان برداشتن و برگرداندن و زمان حمل آن‌ها در دست، نهایت دقت را بفرمایید.
درصورت هرنوع آسیب یا شکستگی، موظف به جبران خواهید بود.

7- در زمان‌های رفت و آمد به موسسه، ایستادن در کوچه یا راهرو (به­‌ویژه در ساعات تعطیلی کارگاه)، در رعایت حقوق همسایگان و آرامش محیط نهایت تلاش را بکنیم.

 

ب امور آموزشی

شما عزیزان در دوره راهنمایان طبیعت‌گردی ثبت نام نموده‌اید.

این دوره جزو دوره‌های کوتاه‌مدت و مهارت‌محور وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است و به فراگیرانی که این دوره را با موفقیت سپری نمایند، گواهینامه‌ رسمی پایان دوره تعلق خواهد گرفت.

1- در طول این دوره سرفصل‌های تدوین شده به صورت تئوری و عملی (سفر و بازدید)است.
* مدت زمان برگزاری این دوره حدودا 9 تا 11 ماه خواهد بود
* کلاس‌های تئوری دوره، جلسات 3 ساعته (5 تا 8 شب) است
* روزهای آموزش، یکشنبه/سه­‌شنبه/پنج­شنبه است

2- کلاس‌های تئوری رأس ساعت اعلام شده آغاز می‌شود. لذا لازم است تا 10 دقیقه قبل از شروع، آماده حضور در کلاس باشید.
3- حضور در کلاس برای بسیاری از مدرسان دوره به عنوان بخشی از نمره داخلی درس محسوب می‌شود، بنابراین به منظور جلوگیری از بروز هـــرگونه مشکل جهت حضور در آزمون جامع، نسبت به برنامه‌ریزی دقیق برای حضور در کلاس اقدامات لازم را انجام دهید.
4- هر فــراگیر تنها مـــجاز به غــیبت مــوجه در حــداکثر یک‌ســوم زمــان هــر درس، و در نتیجــه یک‌ســوم زمــان کل دوره می‌باشد و لــذا غــیبت بیشتر، حذف درس، تجدید دوره و پرداخت شهریه مجدد درس و دوره را در پی خواهد داشت.

5- درس‌های ارائه شده در طول دوره، دارای آزمون داخلی هستند که این آزمون پس از اتمام هر درس برگزار خواهد‌شد.

زمان برگزاری آزمون‌ها حداقل 2 هفته زودتر اطلاع‌رسانی خواهد شد.

6- نمره نهایی هر درس، برآیندی از نمره آزمون کتبی + حضور در کلاس تئوری+ حضور در بازدید و یا سفر+ میزان مشارکت فراگیر در کلاس + حضور در فعالیت‌ها و پروژه‌ها، بسته به مدرس درس می‌باشد.

7- حداقل نمره قبولی در آزمون داخلی هر درس (برای دروسی که جزو آزمون جامع نیستند) نمره 12 می‌باشد و این نمره بصورت مستقیم در کارنامه پایان دوره داوطلب درج خواهد شد. به خاطر داشته باشید که نمره کمتر از 12 سبب عدم معرفی فراگیر جهت حضور در آزمون جامع خواهد شد.

8- حداقل نمره قبولی برای آزمون داخلی درس‌های دارای آزمون جامع یعنی دروس:

–  مبانی اکوتوریسم
–  آشنایی با زمین‌گردشگری
–  آشنایی با پستانداران ایران
–  آشنایی با گیاهان ایران
–  آشنایی با پرندگان ایران
–  شناخت اقوام و عشایر ایران
–  زبان تخصصی اکوتوریسم
ویژه فراگیران متقاضی دریافت کارت تورلیدری بین‌المللی 10 می‌باشد
(به شرطی که معدل نمره آزمون جامع و آزمون داخلی – نمره‌ای که در کارنامه فراگیر درج خواهد شد- کمتر از 12  نشود).

9- در صورت غیبت موجه فراگیر در آزمون داخلی، در انتهای دوره و با اعلام موسسه، در روز و ساعت مشخص، آزمون ویژه غایبین برگزار خواهد شد.

10- در صورت غیبت غیر موجه فراگیر در آزمــون داخــلی، (بند 12) با پـــرداخت شهـــریه 500,000 ریال برای هـــر آزمـــون انجــام خـواهد شد و چنانچه فراگیر در آزمون غایبین هم حضور نداشته باشد، آزمون مجدد با جریمه معادل 2,000,000 ریال برای هر آزمون صورت خواهد پذیرفت.

توجه غیبت بیش از 2 بار هر فراگیر در آزمون غایبین
به منزله
 انصراف تلقی شده و موسسه در قبال فراگیر تعهدی نخواهد داشت.

11- حداکثر تعداد غیبت در آزمون‌های داخلی در کل دوره تنها، 3 آزمون است.
12- کلاس‌هــای عملی و مهــارتی (بازدیدها و سفــرها) دوره عموماً  آخــر هفته‌ها و یا در تعطیلات رسمــی با صلاحدید مدرســان و مــوسسه در قـالب برنامه‌های 1 تا 4 روزه برگزار خواهد شد.
13- هدف از اجرای سفرها و بازدیدها، آموزش فراگیران است و لذا رعایت اصول سفر (فارغ از یک سفر تفریحی گردشی) توسط تک‌تک شرکت کنندگان الزامی است
14- سفرها و بازدیدهای دوره به 2 دسته سفرها و بازدیدهای اصلی (حضور در سفر الزامی است) و اختیاری تقسیم می‌شوند.
15- حضور در سفرهای اصلی به عنوان بخش مهارتی دروس دوره الزامی است و همان‌طوری که در بالا اشاره شد، بخشی از نمره آزمون داخلی است.
16- در صــورتی که فــراگیر به هــر دلیل موجهــی فــرصت حضــور در یک درس و یا سفر را به همــراه دوره خود از دست بدهد، امکان حضـور مجدد در آن درس و یا آن سفر را با دوره‌های دیگر موسسه، با هماهنگی با مدیر آموزش، نهایتا تا 2 سال بعد از شروع دوره خود خواهد داشت.

لیست سفرهای اصلی دوره

وضعیت اقامتمقصد سفرروز سفرعنوان درس – سفر
کمپیکی از مناطق حفاظت شده2فنون استقرار در طبیعت و جهت‌یابی
اقامتگاه بومگردییکی از مناطق حفاظت شده2 الی 2/5آشنایی با مناطق حفاظت شده
کمپدر طبیعت2اصول و مفاهیم پایه در طبیعت‌گردی
__یکی از تالاب‌ها یا مناطق کوهستانی1تنوع زیستی ایران
پرندگان و پرنده‌نگری
اقامتگاه بومگردییکی از پارک‌های ملی2/5تنوع زیستی ایران
پستانداران ایران
اقامتگاه بومگردیترکیبی – طبیعت و شهری2 تا 2/5فنون و مهارت‌های تورگردانی
اقامتگاه بومگردیترکیبی – طبیعت و شهری2 تا 3کارورزی

لیست بازدیدهای اصلی دوره

مقصد بازدیدروز سفرعنوان درس – بازدید
باغ موزه ملی گیاه‌شناسی ایران1تنوع زیستی ایران
گیاهان شاخص و نواحی رویشی
بازدید از یک موزه به انتخاب مدرس1اصول تفسیر میراث فرهنگی و طبیعی

سفرهــای ارائــه شده در جــدول زیر جــزو سفرهای اخــتیاری محســوب می‌شود و فــراگیران در صـورت تمایل می‌توانند با هماهنگی با موسسه و مدرس درس مربوطه، در سفر شــرکت نمــایند، منــوط به اینکه 70% از یک دوره خــواهان حضــور در این سفرهــا باشــند. حضــور در این سفرهــا می‌تــواند عــلاوه بر ایجــاد تجارب جدید، به پربارتر شدن دانش فراگیران منتج شود.

**توجه: شـایـان ذکــر است که برای درس دوزیسـتان و خـزندگان (ردیف 3 از جدول بالا) که جزو بازدیدهای اصلی دوره محسوب می‌شود، و با علم به فعالیت بیشتر و بارز این موجودات در 6 ماهه اول هر سال، فراگیران می‌توانند (درصورت درخواست حداقل 70% فراگیران یک دوره) سفر این درس را در این 6 ماه، جایگزین بازدید درس نمایند.

لیست سفرهای اختیاری دوره

وضعیت اقامتمقصد سفرروز سفرعنوان درس – سفر
کمپ یا اقامتگاه بوم‌گردییکی از سایت‌های رصد آسمان شب1/5 تا 2نجوم و صور فلکی
اقامتگاه بوم‌گردییکی از مناطق هدف اکوتوریسم2/5مبانی اکوتوریسم
اقامتگاه بوم‌گردیترکیبی – طبیعت و روستایی2/5 تا 3عکاسی در طبیعت

– شرط برگزاری سفرها رسیدن تعداد فراگیران به حد نصاب برگزاری است.

– هر فراگیر می‌بایست جهت حضور در سفرها قوانین زیر را مطالعه و رعایت نماید:
•  سفرها از مبدأ مشخص شده در برنامه سفر آغاز و در همان نقطه به اتمام می‌رسد.
•  سفرهــا با وسیله نقلیه تهــیه‌ شده توســط مــوسسه برگــزار خواهند شد. لذا حضور در سفرها به صورت انفرادی یا جمع‌های دوستانه با خودرو شخصی یا هر وسیله دیگری ممنوع است.
•  اضافه شدن به سفر در بین راه و یا ترک سفر در بین راه اکیداً ممنوع است.
•  احترام به عرف و قوانین جامعه محلی (اصل اول اکوتوریسم در سراسر جهان) الزامی است.
•  عکاسی از کودکان، خانم‌ها و آقایان یک منطقه، روستا و یا جامعه عشایری و یا هر فرد دیگری در هر مکانی بدون کسب اجازه از آن‌ها ممنوع می‌باشد.
•  پوشش در سفرها می‌بایست کاملا مطابق با عرف و قوانین فعلی جامعه باشد.
•  شهریه شرکت در سفرها به صورت قیمت تمام شده برای هر سفر توسط تیم اجرایی سفر (در هر سفر تعدادی از فراگیران با عنوان تیم اجرایی مسئولیت برگزاری سفر را با نظارت موسسه بر عهده خواهند داشت) محاسبه و به فراگیران اعلام می‌شود.
بسـته به نــوع سفــر مـواردی چــون: حمـل و نقل اصلی و محلی، بیمــه مسئولیت مدنی، اقامت و شب‌مانی، وعده‌های غذایی، میان وعده‌ها، هزینه­‌های مسئول پشتیبان سفر (مربی ناظر یا راهنمای کارت دار)، حق‌التدریس بخش عملی مدرسین و هزینه‌های مرتبط مدرس، اخذ مجوزهای لازم و هزینه‌های مـرتبط، هزینه ورودیه‌ها، امکانات و وســایل پشتیبانی، ماشین پشتیبان، تجهیزات فنی، راهنمای محلی، محیط‌بانان همراه و …، در تعیین شهریه سفر موثر است.

17- سفرهای دوره مطابق فرآیند زیر برگزار خواهد شد:
•  در هــر سفــر 8 نفر از فــراگیران یک دوره (4 نفر تیم اجــرایی به همــراه 4 نفر تیم محـتوایی) به انتخاب مـربی ناظر از سوی موسسه، مسئولیت اجرای سفر را برعهده خواهند داشت. شایان ذکر است با توجه به تعداد سفرهای اصلی و ظرفیت یک دوره، هر فــراگیر دست کم یک بار فــرصت حضور را هم در تیم اجـرایی و هم در تیم محتوایی خواهد داشت.
•  قبل از سفر، جلسه توجیهی مابین این 8 نفر و نماینده موسسه حاضر در سفر برگزار خواهد شد
 • پس از انجام سفر بازخوردهای علمی، مهارتی و فنی سفر و بررسی شیوه اجرایی تیم 8 نفره مجری سفر از طرف موسسه ارائه خواهد شد.

**توجه: هدف از برگزاری سفرها با این شیوه، توسعه دانش و مهارت تورگردانی به همراه تقویت مهارت‌های علمی و ارتباطی فردی و جمعی فراگیران است.

18- کلیه اطلاعات مربوط به منابع آموزشی، برنامه کلاس‌ها، برنامه آزمون‌های داخلی و همچنین برنامه سفرها و بازدیدها، اطلاعــات مربوط به مصاحبه زبان، زمان آزمون جامـع به شما از طــریق موسسه اطلاع‌رسانی می‌شود و مسئولیت کسب اطلاع از این برنامه‌ها بر عهده فـــراگیران (یا نمایندگان کلاس) است و هر فراگیر می‌بایست به صورت روزانه نسبت به چک کردن سایت اقدام نماید.
19- این دوره به 2 صورت بین‌المللی و ملی ارائه می‌گردد و تنها تفاوت آن‌ها ارائه دروس شناخت روحیات ملل و زبان تخصصی اکوتوریسم است.
لازم به ذکر است که متقاضیان هر 2 دوره در یک کلاس حضور خواهند داشت.
20- فـــراگیرانی که دوره ملــی را می‌گذرانند پس از اخــذ گــواهینامه و قبولــی در آزمــون مصاحبه فنــی، کـارت تورلیــدری ملــی را دریافــت خواهند نمود. این افـــراد با ایــن کــارت می‌توانند فقط مجری تورهای داخلی باشند.

21- فـــراگیرانی که دوره بین‌المللــی را می‌گذرانند پس از قبولــی در آزمون مصاحبه زبان و اخذ گواهینامه و قبولی در آزمون مصاحبه فنی، کارت تورلیدری بین‌المللی را دریافت خواهند نمود. این افراد با این کارت می‌توانند علاوه بر اجرای تورهای داخلی مجری تورهای ورودی به کشور و خروجی از کشور هم باشند.

22- فــــراگیران جهـــت دریافت گــواهینامه پایان دوره که از طرف دفتر مطالعات و آموزش معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارائه می‌شود، باید:
• دارای حداقل مدرک کارشناسی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند.
• آزمون‌های داخلی و آزمون جامع را با موفقیت به پایان رسانده باشند.
• نمــره قبولی 12 را برای درس زبان تخصصــی اکــوتوریسم هم در آزمــون داخلــی و هم در آزمــون جامع کسب کرده باشند. (ویـژه متقاضیان دریافت کارت تورلیدری بین‌المللی انگلیسی)
• در آزمون مصاحبه زبان نمره قبولی (حداقل 12) را کسب کرده باشند. (ویژه متقاضیان دریافت کارت تورلیدری بین‌المللی انگلیسی و سایر زبان‌ها)
**توجه: متقاضیان دریافت کارت تورلیدری بین‌المللی غیر انگلیسی زبان نیاز به نمره درس زبان تخصصی اکوتوریسم (داخلی و جامع) نخواهند داشت.
23- فراگیران متقاضی دریافت کارت تورلیدری باید:
• گواهینامه پایان دوره خود را دریافت نموده باشند.
• مشکل جسمی و حرکتی بارز (مصادیق معلولیت) نداشته باشند.
• از فن بیان خوب و روابط عمومی مناسبی برخوردار باشند.
• از آزمون مصاحبه فنی نمره قبولی اخذ نمایند.
**توجه: داشتن کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت از سربازی برای آقایان الزامی است.
24- فراگیران جهت دریافت کارت تورلیدری بین‌المللی باید به یکی از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، روسی، ایتالیایی، عربی، چینی، ژاپنی، ترکی استانبولی و … ، در سطح Advanced مسلط باشند. این موضوع در آزمون مصاحبه زبان مورد سنجش قرار خواهدگرفت.

ج امور ثبت نام

1- فــراگیران از امکان پرداخت شهــریه دوره به صـورت اقـساط برخـوردارند و این مـورد با هماهنگی مـدیر آمـوزش قـابل انجـام است. ارائــه چک بانکی معتبر از بانک‌های مورد تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و یا ارائه سفته بانکی جزو شروط ثبت نام اقساطی می‌باشد

2- تسویه مالی طبق شرایط اعلام شده از طرف مدیر آموزش موسسه به هنگام ثبت‌نام می‌بایست به طور کامل صورت پذیرد. منظور از تسویه مالی پرداخت کامل شهریه و یا پرداخت بخشی از شهریه به‌عنوان پیش ثبت‌نام بعلاوه ارائه چک‌های اقساط دوره و یا ارائه سفته بانکی، قبل از شروع دوره است.
**توجهپــرداخت پیش قــسط به هنگــام ثبت‌نام حقــی برای حضــور فــراگیر در دوره ایجاد نمی‌کند و حضــور در دوره فقط با تســویه مالــی (بند 2-امور ثبت‌نــام) صــورت پذیر خواهدبود.

3- فــراگیران پس از ثبت‌نام و گــذراندن دوره صرفاً به مــدت 2 سال نسبت به احــراز نمرات قبولی در دروس و تکمیل پرونده جهت دریافت گــواهینامه فرصت اقدام خواهند داشت. در غیر این‌ صورت پرونده آموزشی مسدود شده و فراگیر تجدید دوره خواهد شد.
4- درخواست انصراف از دوره باید بصورت کتبی و با ذکر دلایل انصراف ارائه گردد.
5- جریمه انصراف از دوره مطابق جدول زیر محاسبه و از کل شهریه فراگیر کسر خواهد شد.

جریمه انصراف از دوره

درصد جریمهزمان انصراف
__از ثبت‌نام تا 30 روز قبل از شروع دوره
30% از کل شهریه دورهاز 29 تا 15 روز قبل از شروع دوره
50% از کل شهریه دورهاز 14 تا 7 روز قبل از شروع دوره
80% از کل شهریه دورهاز 6 تا 1 روز قبل از شروع دوره
100% شهریه دورهاز شروع دوره و پس از آن

  • پس از شروع دوره انصراف از دوره به هیچ عنوان پذیرفته نیست و امکان استرداد شهریه دوره وجودندارد.
  • غیبت و عدم حضور در کلاس‌ها هیچ حقی را جهت عودت شهریه ایجاد نمی‌نماید و مسئولیت آن به هر دلیل بر عهده فراگیر خواهد بود.

از همراهی مسئولانه شما سپاسگزاری

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.