مستند «تازی ایرانی»

کارگردان: فرهاد ورهرام

تاریخ نمایش: دوشنبه 4 تیرماه 1403
مستند «تازی ایرانی»

پانزدهمین شب مستند: «تازی ایرانی»

کارگردان و تهیه‌کننده: فرهاد ورهرام

 

مستند«تازی ایرانی» اثری است که به معرفی تازی‌های ایرانی می‌پردازد و همچنین شما را با یک زوج خارجی آشنا می‌کند که سال‌ها در ایران به پرورش اسب و تازی مشغول بودند.

آشنایی خانم و آقای تامپاشیان با اسب‌ها و تازی‌های ایرانی به حدود هفتاد سال پیش باز می‌گردد؛ زمانیکه با اسب به بسیاری از مناطق ایران سفر می‌رفتند و با تازی‌های شکاری خود، همراه با شکارچیان بومی به شکار می‌پرداختند.

آن‌ها با شکل گرفتن نخستین کلوپ تازی ایران در سال ۱۳۳۵ خورشیدی ، پرورش و نگهداری از تازی‌های ایرانی را – که گونه‌ای از سگ‌سانان در معرض خطر بودند- آغاز کردند.

این فیلم که در سال ۱۳۹۸ ساخته شد؛ شرح فعالیت‌های این زوج در معرفی تازی ایرانی است.
پژوهش علمی و گفتار دلنشین متن فیلم نیز از علی گلشن است.

 

دوشنبه‌های مستند، فعالیت خود را از پاییز 1402، با این هدف آغاز کرد که بستر آشنایی با آثار درخشان هنری و مستندسازان موفقی باشد که در ایران یا جوامع بین‌المللی، دغدغه ایجاد شناخت و حفاظت از میراث فرهنگی یا طبیعی را داشته‌اند.

در این شب‌ها (ماهی دو بار/ یک هفته درمیان) که با حضور عوامل فیلم (اعم از تهیه کننده، کارگردان یا فیلمبردار) برگزار می‌شود، به تماشا و تحلیل فیلم‌های حوزه طبیعت و فرهنگ می‌نشینیم. از چالش‌های پیش رو در مسیر ساخت فیلم صحبت کرده و شیوه اثربخشی آن بر روی حوزه‌های مرتبط را با نگاه کارشناسی، دنبال می‌کنیم.

این پروژه با همکاری موسسه ابرسین و موزه «عروسک و فرهنگ ایران»، برگزار می‌شود.

• شرکت در دوشنبه‌های مستند رایگان است و نیاز به ثبت نام قبلی دارد
• ثبت نام از طریق شماره تماس 09909292749 (موسسه ابرسین)
• ساعت برگزاری: 8:30 تا 10 شب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *