مستند «شیر ایرانی» و «ببر هیرکان»

کارگردان: مانی میرصادقی

تاریخ نمایش: چهارشنبه‌ ۲۶ اردیبهشت 1403
مستند «شیر ایرانی» و «ببر هیرکان»

یازدهمین شب مستند: «شیر ایرانی» و «ببر هیرکان»
نویسنده و کارگردان: مانی میرصادقی

 

مانی میرصادقی، یک مجموعه ۲۲ قسمتی در کارنامه پربار خود دارد که هر اپیزود از آن، به یک گونه‌ی انقراض یافته یا در حال انقراض ایران اختصاص دارد.

ما به‌ مناسبت هفته جهانی «گونه‌های در تهدید انقراض» از بین این ۲۲ اپیزود، دو قسمت به نام «شیر ایرانی» و «ببر هیرکان» را انتخاب کردیم.

مستند «ببر هیرکان» روایت یک پژوهشگر است که -هرچند بیش از ۷۰ سال از انقراض نسل ببر مازندران می‌گذرد- در پی گزارشات دیده شدن ببر، راهی جنگل‌های گلستان می‌شود.

و مستند «شیر ایرانی» روایت پرماجرای اولین دیدار کارگردان با تنها بازمانده‌های این شیر در پارک بین المللی «گیر» در شمال غربی کشور هند است.

 

 

شرکت‌کنندگان مستند «شیر ایرانی» و «ببر هیرکان»

 

 

دوشنبه‌های مستند، فعالیت خود را از پاییز 1402، با این هدف آغاز کرد که بستر آشنایی با آثار درخشان هنری و مستندسازان موفقی باشد که در ایران یا جوامع بین‌المللی، دغدغه ایجاد شناخت و حفاظت از میراث فرهنگی یا طبیعی را داشته‌اند.

در این شب‌ها (ماهی دو بار/ یک هفته درمیان) که با حضور عوامل فیلم (اعم از تهیه کننده، کارگردان یا فیلمبردار) برگزار می‌شود، به تماشا و تحلیل فیلم‌های حوزه طبیعت و فرهنگ می‌نشینیم. از چالش‌های پیش رو در مسیر ساخت فیلم صحبت کرده و شیوه اثربخشی آن بر روی حوزه‌های مرتبط را با نگاه کارشناسی، دنبال می‌کنیم.

این پروژه با همکاری موسسه ابرسین و موزه «عروسک و فرهنگ ایران»، برگزار می‌شود.

• شرکت در دوشنبه‌های مستند رایگان است و نیاز به ثبت نام قبلی دارد
• ثبت نام از طریق شماره تماس 09909292749 (موسسه ابرسین)
• ساعت برگزاری: 8:30 تا 10 شب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *